Komponent białkowy. Makuch rzepakowy charakteryzuje się nie tylko wysoką zawartością białka, ale jest również dobrym źródłem łatwo dostępnej energii. Zawartość białka ogólnego w makuchu rzepakowym wiąże się z zawartością tłuszczu i waha się od 30 do 34%. Zawartość energii metabolicznej w makuchu wynosi dla świń 11-12 MJ/kg, a dla drobiu od 11 do 14 MJ/kg i zwiększa się wraz z zawartością tłuszczu surowego. Zawartość tego ostatniego oscyluje między 9 a 15%. Z uwagi na korzystny skład kwasów tłuszczowych, makuch rzepakowy jest bardzo dobrym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie linolowego (C18:2) i linolenowego (C18:3)).
Makuch rzepakowy może być stosowany do mieszanek paszowych, jak również dodawany bezpośrednio do karmy.
Dawkowanie
- Żywienie trzody chlewnej:
Makuch rzepakowy może być stosowany w żywieniu paszami gospodarskimi jako składnik koncentratów białkowych (do 50%). Prosięta odsadzone do 5% składu mieszanki. Przy bezpośrednim dodawaniu do karmy – podawać do 0,2 kg/szt. dziennie dla warchlaków, dla tuczników do 0,25-0,5kg/szt. Z uwagi na długi okres hodowania ( loszki i knurki ) nie zaleca się stosowania pasz rzepakowych; można natomiast skarmiać nim lochy luźne i niskoprośne.
- Żywienie przeżuwaczy:
W dawkach dla krów mlecznych, makuch można stosować w ilości 2kg/szt. dziennie. W żywieniu cieląt można stosować tylko w niewielkich ilościach ( ok. 0,5 kg/szt.). Opasy - ok. 1,5 kg/szt.